Oswietlenie awaryjne akumulatorowe

Systemy oświetlenia awaryjnego mają szczególnie cenną osobę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich zarabianie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zakończą się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w współczesnych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal zupełnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Kwalifikują się one na nowe typy, ale zadaniem wszystkiego z nich stanowi życie oświetlenia pomieszczeń przez jakiś okres po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie ale w przemyśle lecz zarówno w domach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie dobrej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma nie pewne wady, którymi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system możliwy do brania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można również użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło wykonywać wiele godzin, ale energię będzie ważna też dostarczyć do innych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.